Bolesti ucha
Bolesti ucha sú v detskom veku relatívne častým príznakom, často sa vyskytujú ako sprievodný jav nádchy, ale možu byť aj samostatným príznakom. Najčastejšie sprevádzajú zápaly stredného ucha, menej často zápaly vonkajšieho zvukovodu alebo vírusové zápaly bubienka. Dieťa môže pociťovať namiesto bolesti nepríjemný tlak v ušku alebo pocit zaľahnutia v ušku.
Prvá pomoc pri bolestiach ucha
Keďže bolesť ucha často prekvapí rodičov vo večerných hodinách, nižšie si uvedieme, ako pomôcť uľaviť bolesti a vyhnúť sa tak návšteve pohotovosti. Pri bolestiach ucha vždy podávame Nurofen (Ibalgin, Brufen), ktorý zmierňuje bolesť a zároveň potláča zápal. Podáva sa každých 6 hodín, respektíve podľa potreby, maximálne 4x denne. Ak z uška nič nevyteká, kvapkáme do ucha Burov kvapky 2-3 kvapky niekoľkokrát denne alebo Auridol kvapky. Kvapky kvapkáme v ležiacej polohe na boku (na zdravom uchu), s mierne vytiahnutou ušnicou dozadu a dohora, vyrovnáme tým zvukovod a kvapky ľahšie zatečú až k bubienku. Ak má dieťa súčasne nádchu, je nutné kvapkať klasické kvapky do nosa (Nasivin, Olynth, Sanorin atď..) a poriadne čistiť, fúkať nos, v spánku dať dieťa do zvýšenej polohy. Z domácich receptov môže pomôcť obklad suchým teplom na ucho (nahriata soľ, pohánkový vaknúšik a pod.).
Kedy navštíviť lekára pri bolestiach ucha?
Ak napriek vyššie uvedeným opatreniam pretrváva bolesť ucha (treba samozrejme počkať, kým lieky začnú účinkovať), je prítomná pretrvávajúca teplota nad 38°C, dieťa je nekľudné alebo apatické, má bolesti hlavy, z ucha vyteká hnis. Ak z ucha vytekajú tekutiny, ktoré neviete identifikovať, nesmú sa podávať ďalej žiadne kvapky.