Aktuálne informácie k prevádzke ambulancie

Milí pacienti, milí rodičia,

vzhľadom k enormnému nárastu respiračných infekcií za posledné obdobie, Vás prosíme o trpezlivosť pri pri riešení Vášho zdravotného problému a prípadnom objednaní na vyšetrenie. Ak nezdvíhame telefón, je to preto, lebo sa venujeme pacientom, ktorí sú práve v ambulancii, odoberáme krv, vyšetrujeme alebo očkujeme. Takisto odpovedáme na maily hneď ako je to možné, do konca ordinačných hodín odpovieme na väčšinu Vašich mailov. Denne takto vybavíme desiatky telefonátov a mailov popri ďaľších desiatkach pacientov, ktorých ošetríme v ambulancii. Na vyšetrenie objednávame deti, ktoré majú závažnejší priebeh ochorenia (teploty nad 38st. trvajúce viac ako 3 dni, sťažené, plytké a zrýchlené dýchanie na hrudníku-nie nosom!, apatia, letargia, odmietanie tekutín). Deti s ľahkým priebehom infekcie liečite doma ako štandardnú respiračnú infekciu.

Prosíme vás, aby ste rešpektovali náš manažment chodu ambulancie. Každý zdravotný problém treba prekonzultovať najprv mailom alebo telefonicky (s výnimkou život ohrozujúcich stavov). O potrebe prezenčného vyšetrenia rozhoduje výlučne lekár alebo sestra. Je nevyhnutné a patrí to aj k základným rodičovským zručnostiam, aby rodič ovládal základné princípy znižovania horúčky, liečby nádchy a kašľu.

Aktuálne prebieha medzi deťmi vírusová infekcia, chrípka, RS virózy, prejavujú sa bolesťami hrdla, dusivým, dráždivým kašľom, nádchou a najmä vysokými teplotami do 40°C, ktoré môžu a aj trvajú viac ako 3 dni, bežne okolo 5 dní. Sprevádza ju silná bolesť tela, svalov, kĺbov, hlavy, očí. Kašeľ je zvyčajne úporný, prichádza v záchvatoch, častejšie v noci, ťažko sa tlmí; ak je postihnutá priedušnica, znie hlbko, duto, hrubo, akoby až z pľúc. Je spôsobený podráždením slizníc dýchacích ciest, ktoré potrebujú čas na zhojenie a to nie je skôr ako za cca 3 týždne bez ohľadu na liečbu. Na rozlíšenie závažnosti ochorenia a nutnosti návštevy lekára uvádzam nižšie Manuál závažnosti zdravotného stavu pre rodičov, ktorý vypracovala Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti. Prosíme preto o zváženie nutnosti návštevy lekára, ak dieťaťu pretrváva dlhšie kašeľ, ale inak je v celkovo dobrom zdravotnom stave. Antibiotická liečba takisto nie je indikovaná pri tomto type infekcie. Pri liečbe postupujte podľa článku „Ako sa doma liečiť pri nádche a kašli“.

Pri chrípke a podobných respiračných virózach s vysokými teplotami je najdôležitejší kľudový režim, je to to najlepšie, čo môžete pre dieťa spraviť. Zabezpečte dostatok tekutín, teplé čaje s medom, ten tiež tlmí kašeľ; dieťa nech si nerobí úlohy, keď mu klesne teplota, ale nech cielene odpočíva, nielen telo, ale aj hlava. Strava by mala byť ľahká, stačia polievky (zeleninové, nezapražené), výživy, pudingy, nenútiť dieťa nasilu jesť, nemusí mať chuť do jedla. Podporiť imunitu vitamínmi C a D, teplotu zrážať ak vystúpi nad 38,5°C, dovtedy je pre organizmus prospešná.

Berte prosím do úvahy, že pri výbere liekov na kašeľ u detí sme veľmi obmedzení, čo sa týka preparátov, v podstate by sa kašeľ u detí ani nemal tlmiť, len vo výnimočných situáciách, ak je dieťa z kašľa vysilené. Princíp je nepodávať pri suchom dráždivom alebo dusivom kašli lieky, ktoré podporujú kašeľ (mucosolvan, solmucol) a netlmiť vlhký, nedráždivý kašeľ liekmi na utlmenie kašľa (stoptussin, tussin, robitussin a pod.). Pri liečbe kašľa musíme byť všetci trpezliví, neexistuje žiadny zázračný liek, ktorý by urýchlil liečbu, ak sú raz sliznice dýchacích ciest podráždené, treba im dať čas, aby sa zhojili. Nestriedajte lieky na kašeľ; ak hneď nezaberú, ostaňte pri jednom lieku (správne vybratom), pridajte k nemu bylinkový sirup na kašeľ alebo prieduškový čaj, osvedčili sa inhalácie s Vincentkou, u starších detí bez teplôt naparovanie, zvlhčovanie prostredia, masťové obklady na hrudník, krk.

Aktuálne takisto prebiehajú respiračné infekcie, ktoré sú spojené s bolesťami uší. Ak je dieťa celkovo v dobrom stave, t.j. nemá vysoké teploty, nemá hnisavý výtok z ucha, postupujte prosím podľa článku Bolesti ucha. Ak trvajú ťažkosti viac ako 3 dni napriek liečbe, je potrebné navštíviť lekára. Pri bolestiach ucha, ktoré sú spojené s nádchou, je najdôležitejšie udržiavať čistý nos, pravidelne kvapkať kvapky do nosa a fúkať (odsávať) nos. Čo najskôr naučte dieťa vyfúkať si nos, malo by to zvládnuť už ako 1,5-2-ročné (s pomocou rodiča).

Manuál závažnosti zdravotného stavu: pediatridetom.sk