Aktuálne informácie k prevádzke ambulancie

Milí pacienti, milí rodičia,

vzhľadom k enormnému nárastu respiračných infekcií za posledné obdobie, Vás prosíme o trpezlivosť pri objednávaní na vyšetrenie a pri riešení Vášho zdravotného problému. Ak nezdvíhame telefón, je to preto, lebo sa venujeme pacientom, ktorí sú práve v ambulancii, odoberáme krv, vyšetrujeme alebo očkujeme. Takisto odpovedáme na maily hneď ako je to možné, do konca ordinačných hodín odpovieme na väčšinu Vašich mailov. Denne takto vybavíme desiatky telefonátov a mailov popri ďaľších desiatkach pacientov, ktorých ošetríme v ambulancii. Na vyšetrenie objednávame deti, ktoré majú závažnejší priebeh ochorenia (teploty nad 38st. trvajúce viac ako 3 dni, sťažené a zrýchlené dýchanie na hrudníku-nie nosom!, apatia, letargia, odmietanie tekutín). Deti s ľahkým priebehom infekcie liečite doma ako štandardnú respiračnú infekciu.

Prosíme vás, aby ste rešpektovali náš manažment chodu ambulancie. Na každé vyšetrenie sa treba objednať mailom alebo telefonicky. Ak sa nedovoláte, píšte prosím mail.

Aktuálne prebieha medzi deťmi vírusová infekcia, ktorá sa prejavuje bolesťami hrdla, dusivým, dráždivým kašľom, častokrát s teplotami a nádchou. Kašeľ je zvyčajne úporný, prichádza v záchvatoch, častejšie v noci, ťažko sa tlmí; ak je postihnutá priedušnica, znie hlbko, duto, hrubo, akoby až z pľúc. Bez ohľadu na liečbu trvá väčšinou 2-4 týždne s postupným zlepšovaním. Na rozlíšenie závažnosti ochorenia a nutnosti návštevy lekára uvádzam nižšie Manuál závažnosti zdravotného stavu pre rodičov, ktorý vypracovala Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti. Prosíme preto o zváženie nutnosti návštevy lekára, ak dieťaťu pretrváva dlhšie kašeľ, ale inak je v celkovo dobrom zdravotnom stave. Antibiotická liečba takisto nie je indikovaná pri tomto type infekcie. Pri liečbe postupujte podľa článku „Ako sa doma liečiť pri nádche a kašli“.

Berte prosím do úvahy, že pri výbere liekov na kašeľ u detí sme veľmi obmedzení, čo sa týka preparátov, v podstate by sa kašeľ u detí ani nemal tlmiť, len vo výnimočných situáciách, ak je dieťa z kašľa vysilené. Princíp je nepodávať pri suchom dráždivom alebo dusivom kašli lieky, ktoré podporujú kašeľ (mucosolvan, solmucol) a netlmiť vlhký, nedráždivý kašeľ liekmi na utlmenie kašľa (stoptussin, tussin, robitussin a pod.). Pri liečbe kašľa musíme byť všetci trpezliví, neexistuje žiadny zázračný liek, ktorý by urýchlil liečbu, ak sú raz sliznice dýchacích ciest podráždené, treba im dať čas, aby sa zhojili. Nestriedajte lieky na kašeľ; ak hneď nezaberú, ostaňte pri jednom lieku (správne vybratom), pridajte k nemu bylinkový sirup na kašeľ alebo prieduškový čaj, osvedčili sa inhalácie s Vincentkou, u starších detí bez teplôt naparovanie, zvlhčovanie prostredia, masťové obklady na hrudník, krk.

Aktuálne takisto prebiehajú respiračné infekcie, ktoré sú spojené s bolesťami uší. Ak je dieťa celkovo v dobrom stave, t.j. nemá vysoké teploty, nemá hnisavý výtok z ucha, postupujte prosím podľa článku Bolesti ucha. Ak trvajú ťažkosti viac ako 3 dni napriek liečbe, je potrebné navštíviť lekára. Pri bolestiach ucha, ktoré sú spojené s nádchou, je najdôležitejšie udržiavať čistý nos, pravidelne kvapkať kvapky do nosa a fúkať (odsávať) nos. Čo najskôr naučte dieťa vyfúkať si nos, malo by to zvládnuť už ako 1,5-2-ročné (s pomocou rodiča).

Manuál závažnosti zdravotného stavu: pediatridetom.sk