Vracanie a hnačka

Vracanie a hnačky patria medzi relatívne časté ochorenia detského veku. Najčastejšie sú spôsobené vírusmi, menej často sú bakteriálneho pôvodu, prípadne diétnou chybou. U detí, predovšetkým malých, môže rýchlo viesť k dehydratácii, preto s liečbou začíname už pri prvých príznakoch ochorenia. U dojčiat môže byť príčinou vracania aj reflux, ten však, pokiaľ nie je výrazný a nezhoršuje sa, nie je nutné zvlášť liečiť.

Liečba:

Pri opakovanom vracaní vynechajte na 2-4hodiny /podľa stavu/ všetku stravu aj tekutiny, aby sa žalúdok ukľudnil. Po 2 hodinách môžete začať podávať tekutiny v malých množstvách a častejšie; vhodné tekutiny sú slabý čierny čaj, vyprchaná minerálka, rehydratačný roztok, u dojčených detí materské mlieko .

Ak vracanie ustane, môžete postupne od druhého dňa zaťažovať žalúdok ľahkou stravou-banány, uvarené jablko, mrkvovozemiakové pyré, piškóty, ľahké polievky /zeleninový vývar/, sucháre. S opätovným zavádzaním tuhej stravy sa neponáhľajte, pretože sa môže vracanie vrátiť. U dojčiat na umelom mlieku môžete po 6-8 hodinách podávať malé množstvo umelého mlieka a ak je dobre tolerované, dávky môžete postupne zvyšovať.

Ak sa k vracaniu pridruží hnačka alebo pri hnačke bez vracania, podávajte dieťaťu šetriacu stravu, striktne bezmliečnu. Vhodné sú ryžové a mrkvové odvary /u všetkých detí/, starším deťom podľa veku banány, mrkvovozemiakové pyré, varené jablká, banány. Vyhýbajte sa mlieku a mliečnym výrobkov až do úpravy stolíc pre možnosť sekundárnej laktózovej intolerancie. Dojčené deti môžu byť plne dojčené, dojčatám do 12 mes. na umelom mlieku podávajte prechodne bezlaktózové formule, môžu byť zarobené aj do ryžového odvaru. Všetkým deťom s hnačkou podávajte probiotiká /bez obsahu laktózy/.

Kedy navštíviť lekára:

  • Ak dieťa opakovane vracia prúdom /najmä dieťa do 3 mesiacov/
  • Ak vracanie neustáva ani po uvedených opatreniach
  • Ak hrozí dehydratácia /dieťa nemočí 6-8 hodín, má suché pery, jazyk, sliznice, je malátne, apatické, u dojčiat vpadnutá fontanela/
  • Ak dieťa vracia krv, zelené zvratky alebo zvratky farby kávy
  • Ak má nafúknuté, tvrdé, bolestivé brucho a bolesť je prítomná aj medzi vracaniami
  • Ak je vracanie spojené s úrazom hlavy a/alebo neurologickými obtiažami